Demar

Technologie / OUTDRY - Paropropustná membrána

OutDry
1. Co je paropropustná membrána?
Paropropustná membrána je speciálně vyvinutý materiál, který se používá v mnoha odvětvích hospodářství a se zvláštním důrazem na kůži u textilního průmyslu. Nosíme oblečení, které obsahuje membrány nebo chodíme v botách s membránou aniž by jsme o tom kolikrát věděli. Žijeme v domácnostech, kde je při výstavbě také používán tento všestranný materiál.
2. Proč je membrána v botách?
Boty jsou jedinou ochranou nohy, a proto musí naši nohu chránit před nepříznivými povětrnostními podmínkami. A co nám hrozí? Vítr, déšť, sníh, na jedné straně. Druhé slunce a vysoké teploty. Tato ochrana by nebyla možná v tak vysoké míře, kdyby nebylo membrány OutDry.
3. Jak vypadá membrána?
Pod pojmem "membrána" si do značné míry můžeme představit textilní materiál, který je z jedné strany prodyšný a z druhé strany vodě nepropustný. Jak v oblečení tak i v botách se používá membrána ve formě "laminátu". Výsledkem je kombinace(laminátu)membrány s jiným materiálem, který má vliv na provoz a funkčnost membrány.
4. Jaké jsou vlastnosti a před čím membrána chrání?
Membrána chrání především proti namočení. Díky jejímu použití jsou boty vodotěsné a mohou být úspěšně užívány při dešti či sněhu.

Membrána chrání nejen proti tomu, co je na vnější straně obuvi, ale také proti vlastní vlhkosti (potu) - proto se nazývá jako prodyšná, tj. odvod vodní páry směrem ven. Díky této vlastnosti vaše nohy zůstanou suché.
5. Jaké jsou typy membrán na trhu?
Membrány jsou rozděleny do dvou kategorií.

První dělení s ohledem na typ materiálu použitého k jejich výrobě:
  • teflonová membrána (PTFE) - např. typ membrána GORE-TEX.
  • membrána z polyesteru (PES) - např. typ membrány SYMPATEX.
  • membrány polyuretanové (PU) - např. typ membrána OutDry.
Druhý rozdělení je vzhledem ke způsobu instalace produktu (boty):
  • “ponožková” membrána - např. typ membrána GORE-TEX nebo SYMPATEX.
  • membrána laminovaná přímo - nejnovější a nejúčinnější technologie - membrána OutDry.
6. Co znamená membrána “ponožková” a membrána přímo laminovaná?
Membrána “ponožková” má svůj název od skutečnosti, že membrána je šita ve tvaru ponožky, která je potom vložena do vnitřku boty a přišita.

Membrána laminovaná je přímo připevněna k botě pomocí speciálních 3D zařízení. Působením vysoké teploty vzduchu je membrána “tepelně lisovaná" do vnitřku boty.
7. Která membrána je lepší a proč? A jaké jsou rozdíly?
Prostřednictvím své modernosti a inovací membrány OutDry je lepší v každém ohledu než tradiční membrána “ponožková”. Zde jsou některé z nejdůležitějších vlastností:

Odolnost proti vodě
Prostřednictvím inovativních technologií má membrána OutDry výrazně lepší vlastnosti než nepromokavá membrána Goretex. Za použití 3D procesu laminování trvá připevnění membrány v botě jen několik sekund. Tato technologie nepoužívá šicí stroj, proto tam nejsou žádné švy, kterými může voda pronikat. Díky membráně jsou boty zcela vodotěsné.

Paropropustnost
V tomto parametru má membrána OutDry také velkou výhodu nad konkurencí díky technologii výroby. Aby bylo možné aplikovat v botě membránu ponožkovou např. Goretex, je třeba nejprve ušít "ponožku”. Ta je složena z prvků, které je třeba navzájem sešít. Takto vytvořené švy musí být chráněny - to znamená, že je potřeba použít lepidlo, které švy utěsní. Potom musí být membrána z ponožky opět přišita uvnitř boty a opět zde máme šití a znovu lepení. Všechny tyto procedury v podobě šití a lepení do značné míry omezují paropropustnost. Nyní na trhnu není lepidlo, které by propouštělo vzduch. Membránová technologie OutDry je bezproblémová a bez lepidlová, proto obuv může "dýchat" v celé ploše a ne jen v nelepených dílech.

Váha
Nízkou hmotnost boty nejvíce ocení ti, kteří již museli chodit dlouhé hodiny v těžké, vodou nasáklé obuvi. Výzkum ukazuje, že obuv je schopna zdvojnásobit svou váhu jen tím, když absorbuje vodu. Ne každý ví, že na trhu nejsou vodotěsné kůže ale jen kůže s omezenou odolností proti vodě. Použití obuvi, a to i té nejlepší, nedává žádnou záruku, že po několika hodinách chůze v mokrém prostředí se nepromočí. Záruka nepromokavosti je pomocí membrány a proto velice záleží na provedení montáže do obuvi.

8. Jak čistit boty s membránou OUTDRY?
Membrána je materiál, který se nachází uvnitř boty a nemá přímý kontakt s prostředky pro čištění a údržbu obuvi. Je však důležité si vybrat ten správný prostředek pro správný druh kůže, ze které je bota vyrobena. Jedny prostředky používáme pro useň (hladkou) a další pro semiše. Zvolení je velmi důležité, protože používání nevhodných prostředků způsobí, že materiál ztrácí své vlastnosti (např. Pokud máte velmi silnou kůži a za pastujete ji, může ztratit svou prodyšnost, která pak zhorší vlastnosti membrány). Čistící prostředky je nejlepší koupit v obuvích, kde máme široký výběr takových produktů a můžeme spolehnout i na odbornou radu.
9. Mám boty s membránou OutDry a přesto promokají. Proč?
Je velmi důležité, aby obuv byla správně udržována. Ve většině případů voda vstupuje do vnitřku boty "shora", a myslíme si, že se boty promočily. Nejběžnější je vložení nohavice do bot, po které voda stéká dovnitř. Často se stává, že chodíme ve vysoké a mokré trávě. Kalhoty v takových podmínkách se rychle nasáknou a mohou dostat mokro i na vnitřní stranu boty. Nezapomeňte, že do těžkého a mokrého terénu se musíme vypravit nejen v těch správných botách, ale také ve vhodném oblečení, které nás chrání před vodou.
10. Jak zkontrolovat, že boty s OutDry opravdu splňují jejich vlastnosti?
Existuje mnoho různých typů studií a testů. Počínaje prověření v akreditovaných laboratořích (jejíž výsledky jsou nesporné a potvrzeny prakticky kdekoliv na světě), provedení obvyklých polních testů provedených příslušnými osobami zapojenými do určitého povolání (např. Lesnictví), nebo využití obuvi v souvislosti s hobby (rybaření, lov, trekking, atd.). Pro nás - výrobce obuvi je velmi důležitá zpětná vazba od uživatelů - díky svým poznámkám a návrhům, můžeme neustále zlepšovat naše boty.

Jako výrobce obuvi jsme s membránou OutDry vynaložili veškeré úsilí, abychom zajistili, že naše boty jsou té nejvyšší kvality. Proto máme vlastní laboratoře, kde zkoumáme každou várku bot. Zkušební stroje jsou podobné těm v akreditovaných laboratořích. Zvláště pozoruhodný je test chůze:

  • TESTER chůze
    Zkouška tímto strojem simuluje chůzi v mokrém prostředí. Bota je umístěna na speciálním kopytu (typ umělé nohy), který je vybaven řadou elektronických senzorů, které zaznamenávají zvýšení vlhkosti nebo vodě netěsnosti. Studie simuluje procházku na vzdálenost 100 km v mokrých podmínkách. Po zkoušce se bota zváží. Nezvýší-li se její hmotnost o více než 10% a senzory nezaznamenají vlhkost uvnitř boty je kvalita považována za správnou.