Demar

Technologie / Vibram

1. Čím se vyznačuje podrážka VIBRAM?

Podrážky Vibram mají dobrou přilnavost k podkladu, tlumení nárazů a vysokou odolnost proti otěru. Podrážka je složena ze samočisticích drážek a protiskluzových ploch zaručující pohodlí a bezpečnost.

2. Více druhů použití.

Vibram má více než 100 různých typů podrážek určených k použití v různých klimatických podmínkách. Modely jednotlivých podešví jsou podle různé hmotnosti a chemického složení, jednoduše řečeno - upravení dávky jednotlivých složek přítomných v kaučuku, což způsobuje různé tvrdosti podrážky.

3. Turistucká obuv a vlastnosti VIBRAM.

Turistická obuv (pohorky) musí být velmi tvrdá a odolná vůči deformaci. Zde je velmi důležitá tuhost podešve (často zaměňováno s pružností materiálu, z něhož je vyroben). U pohorek by se neměla podešev ohnout dolů.

4. Jak se chová podešev na různých povrchách?

Existují různé terény a počasí, proto podrážky musí být také odlišeny pro různé povrchy a povětrnostní podmínky. Liší se tvarem a hloubkou výstupků. U turistické obuvi by výstupky měli chránit před zraněním a proto jsou obvykle hlubší. Měly by mít jasné dělení na kanálky aby mohla být odváděna voda a bahno.

5. Kdo vymyslel podrážky VIBRAM?

Název pochází od Vitale Bramaniho, italského horolezce, který se po ztrátě šesti společníků na jeho expedici na hoře Rasica v roce 1935 rozhodl vymyslet materiál na gumové bázi, který by byl vhodný pro podešve turistických bot. V důsledku svého vývoje v roce 1954, vylezl italský tým za použití obuvi s podrážkou VIBRAM na horu K2. Od té doby Vibram vyvinula a vyrábí více než 100 druhů podrážek, které jsou určené pro různé terény a počasí.